BARVINOK i POLTEX na skrzyżowaniu kultur

Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi oraz Fundacja Promocji i Wspierania Twórczości "Convivo" zapraszają na koncert Narodowego Zespołu Tańca Ludowego BARVINOK z Ukrainy z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca POLTEX z Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi „NA SKRZYŻOWANIU KULTUR UA-PL”, który odbędzie się w dniu 14.02.2024 r. o godzinie 17.30 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wstęp: 40 zł bilet – cegiełka na fundusz wsparcia projektu

do nabycia: poprzez zamówienie pod adresem biuro@convivo.pl (bilet zostanie przesłany po złożeniu maila-zamówienia i wykonaniu przelewu na konto Fundacji CONVIVO, podane w mailu zwrotnym).

W koncercie „Na skrzyżowaniu kultur UA-PL” wezmą udział:

NARODOWY ZESPÓŁ TAŃCA „BARVINOK” z Ukrainy.

Zespół powstał w 1993 roku w Ługańsku w Ukrainie. Jest zespołem tańca ludowego, w jego repertuarze znajdują się choreografie zaczerpnięte z tradycji ludowych różnych regionów Ukrainy i narodów świata.  W 2014 roku w związku z działaniami wojennymi w Donbasie i zajęciem terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską część zespołu przeniosła się do Kijowa. Obecnie działa przy Szkole Artystycznej w Sofijewskiej Borszczagiwce w obwodzie kijowskim a jego uczestnikami są dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat.

Dyrektorami artystycznymi są założyciel zespołu, prezes zarządu organizacji społecznej „Barvinok-Kijów”, wiceprezes stowarzyszenia „Barvinok-Francja”, dyrektor międzynarodowego projektu kulturalnego „Arabeski”, uhonorowany działacz kultury Ukrainy, wybitny nauczyciel tańca Ukrainy Wołodymyr Dolczuk oraz wybitna zasłużona choreograf Ukrainy Olena Dolczuk.

ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „BARVINOK-KONCERT”.

Zespół powstał w 2023 roku, tworzą go absolwenci Narodowego Zespołu Tańca „BARVINOK”, działający na co dzień w Centrum Kultury i Wypoczynku w Sofijewskiej Borszczagiwce. W jego skłąd wchodzą profesjonalni artyści w wieku od 18 do 30 lat. Dyrektorem artystycznym zespołu jest Zasłużony Artysta Ukrainy Maksym Karpienko. To młody zespół, który na wysoce profesjonalnym poziomie kontynuuje tradycje ukraińskiej choreografii ludowej.

Oba zespoły charakteryzują się wysokim poziomem wyksztalcenia choreograficznego.W czasie swojego istnienia zespół BARVINOK stał się zdobywcą Grand Prix i laureatem ogólnoukraińskich konkursów choreograficznych, międzynarodowych festiwali i konkursów oraz  światowych wydarzeń kulturalnych w Polsce, Słowenii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech, w Bułgarii, Grecji, na Litwie, Łotwie i w Estonii, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Maroko, Niemczech i we Francji. W tym roku zespół BARVINOK odbywa tournée po krajach Europy: Szwajcaria, Francja i Polska.
Mamy wielki zaszczyt, że dzisiejszym koncertem we Wręczycy Wielkiej zespół kończy swoją trasę koncertową.  

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „POLTEX”.
Zespół
działa w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi pod kierownictwem artystycznym pani Iwony Brzezińskiej, który ze swojego bogatego ponad 60-letniego repertuaru zatańczy podczas koncertu choreografie prezentujące tańce ludowe kilku regionów Polski.

Podczas koncertu przeplatać się będą ludowe tańce ukraińskie i polskie. Dużą część koncertu-spektaklu tworzy realizowany przez Zespół BARVINOK artystyczny projekt pt. „Jesteśmy z Ukrainy!” widzowie zanurzą się w barwny świat ukraińskiej sztuki choreograficznej, poprzez taniec ludowy, zwiedzą wszystkie regiony Ukrainy, zobaczą wirtuozowskie ruchy techniczne niepodlegające prawom natury, poczują charakter, ducha i tradycje narodu ukraińskiego.

Projekt jest współorganizowany przez Fundację Promocji i Wspierania Twórczości CONVIVO oraz Pałac Młodzieży im .Juliana Tuwima w Łodzi pod patronatem Międzynarodowej Sieci Współpracy TOGETHER FOR YOUTH - RAZEM dla MŁODZIEŻY w ramach projektu „Na skrzyżowaniu kultur”.

Projekt „Na skrzyżowaniu kultur” to międzynarodowe działania edukacyjno-kulturalne, których realizacja jest zaplanowana w terminie od początku 2023 roku do końca sierpnia 2025 roku.
Głównym celem projektu jest wzajemne poznawanie kultur różnych narodów na świecie poprzez realizacje koncertów, spektakli, widowisk muzycznych i teatralnych, wystaw i ekspozycji sztuk pięknych, wystaw fotograficznych, projektów filmowych, działań edukacyjnych i innych zadań twórczych z udziałem młodzieży oraz dorosłych artystów z różnych państw świata.

Ideą wydarzenia jest bardzo ważna myśl w obliczu agresji Rosji  na Ukrainę: „Jest kultura ukraińska, jest naród ukraiński i jest Niepodległa Wolna Ukraina!”